V prvním čtvrtletí letošního roku se projevila důležitost diverzifikace našich portfolií ZFP World Index, kdy se sice nedařilo USA, ale výkonnost naopak podpořila například Evropa. Dynamičtější portfolio sice zakončila čtvrtletí v mínusu, ale dařilo se jim lépe, než portfoliím mnoha aktivních správců. Ti předpokládali, že Trumpova politika zničí všechny okolo a bude prosperovat pouze USA, ale opak byl pravdou. Trumpovo chování dává naději nejen Evropě vyřešit si svoje problémy a z toho v budoucnu těžit.

Přesto USA jako regionu a zejména tamním velkým společnostem věříme, nadále je považujeme za lídry ve svých oborech a mají nezastupitelné místo v našich portfoliích. Mají diverzifikované podnikání s globálním dosahem a většinu příjmů často generují i mimo USA. Jak se nám však potvrdilo, je dobré držet portfolio pestře rozložené mezi různé regiony a nenechat se zlákat k přemíře koncentrace jen na základě historických výnosů konkrétního sektoru nebo regionu.

Na konec už jen snad takové uklidnění. I kdyby se naplnily ty nejhorší scénáře a v USA či ve světě by začala recese, jedno je jasné – žádná krize netrvá věčně. Poklesy na trzích rozhodně nejsou důvodem k impulzivnímu chování a prodeji svých investic. Naopak se vždy v historii ukázalo, že turbulence nejsou nekonečné a jsou jen běžnou součástí vývoje trhu.

Nejlepší je poklesů využívat a pravidelně přikupovat, jelikož nakupujete ve slevě a z následného růstu trhů, který přijde dříve či později, můžete více profitovat. Naopak časovat trhy se nevyplácí. Prodávat vysoko těsně před pádem a opět nakupovat na dně zní v teorii pěkně a snadně, v praxi to bohužel většinou končí neúspěchem.

 Zdroj: ZFP World Index